Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Uproszczona metoda legalizacji samowoli budowlanej

Uproszczona metoda legalizacji samowoli budowlanej

author box img

Leszek Ślusarski

Zaktualizowano: 23 czerwca 2021 23.06.2021 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o prawie budowlanym

Ponad 6106 Kancelarii Prawa Budowlanego blisko Ciebie

Od września 2020 roku ustawodawca dał nam nowe narzędzie do legalizacji samowoli budowlanej – zmieniło się Prawo budowlane. Jeśli posiadasz budynek wybudowany ponad 20 lat temu oraz bez pozwolenia na budowę, bez projektu lub nigdy nie wystąpiłeś o pozwolenie na użytkowanie, możesz to teraz zrobić w łatwiejszy sposób według tzw. uproszczonej metody legalizacji samowoli budowlanej.

Uproszczona metoda legalizacji samowoli budowlanej

Na czym polega uproszczona metoda legalizacji samowoli budowlanej?

Po pierwsze, musisz mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nie musisz być właścicielem nieruchomości, ale możesz posiadać dzierżawę, wynajem, umowę lub inny dokument potwierdzający, że masz prawa dokonywać wszelkich czynności na tej nieruchomości (jak budowanie, przebudowa itp.).

Szukasz specjalisty od prawa budowlanego? Sprawdź: Kancelarie Prawa Budowlanego

Po drugie, musisz mieć aktualną geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektu budowanego. Jeśli geodezja była wykonywana już wcześniej, możesz zdobyć mapę zasadniczą z wydziału geodezji z naniesionym budynkiem. Jeśli tego nie masz, musisz zlecić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą uprawnionemu geodecie. Geodeta wykonana pomiar powykonawczy i złoży wniosek o naniesienie na zasoby geodezyjne. Po potwierdzenia z wydziału geodezji o naniesieniu na zasoby budynku będziesz posiadał już gotowa geodezyjną inwentaryzację.

Po trzecie, należy sporządzić ekspertyzę budowlaną stwierdzającą, że budynek nadaje się do bezpiecznego użytkowania zgodnie z obecnym użytkowaniem oraz że nie zagraża osobom użytkującym budynek. Budynek musi być w takim stanie technicznym, aby nie zagrażał naszemu życiu. W przypadku złego stanu technicznego budynek należy rozebrać.

Tylko spełniając powyższe warunki, możesz złożyć wniosek o legalizację uproszczoną samowoli budowlanej.

Po złożeniu wniosku organ, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, sprawdza kompletność wniosku, czy ekspertyza potwierdza, że budynek nie zagraża bezpieczeństwu oraz czy nie toczy się już wcześniejsze postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. Po kompletności wniosku organ wydaje decyzję o legalizacji samowoli budowlanej.

Decyzja o legalizacji stanowi podstawę użytkowania obiektu budowlanego.

Pamiętaj, decyzja pozwala nam na załatwienie wszelkich spraw administracyjnych lub we wnioskach o jakiekolwiek dofinansowania.

Dodano: 23 czerwca 2021 Zaktualizowano: 23 czerwca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco